Zastosowanie klamry na wrastający paznokieć nie jest zawsze metodą gwarantującą trwałą poprawę i całkowite rozwiązanie problemu.
Istotne jest, że klamra powinna być stosowana tylko w bardzo specyficznych sytuacjach, które dają specjaliście pewność, że ten rodzaj terapii przyniesie pacjentowi najwięcej korzyści.
Jedną z takich okoliczności jest wygięcie płytki paznokcia lub jednostronne zwijanie się paznokcia, które prowadzi do ucisku na wał paznokciowy, powodując ból i często wywołując stan zapalny.
W sytuacji, gdy doświadczamy nawracających dolegliwości, a nasz paznokieć jest względnie prosty, lecz wygląda, jakby był zanurzony w palcu (zamiast leżeć na nim), mamy do czynienia z problemem przerostu wałów paznokciowych. To miękkie tkanki położone po bokach płytki paznokcia.
W takim przypadku, leczenie za pomocą klamer jest mało efektywne i może nawet nasilać dolegliwości. Terapia często się przedłuża, lub po zdjęciu klamry dolegliwości powracają.
Jaki jest zatem sposób radzenia sobie z tym problemem?
Odpowiedzią może być niewielki zabieg chirurgiczny - plastika wałów paznokciowych. Zabieg ten polega na uszczupleniu tkanki przylegającej do paznokcia w taki sposób, aby odsłonić całą płytkę paznokciową. Dzięki temu paznokieć ma więcej przestrzeni do naturalnego wzrostu, co przeciwdziała wrastaniu i powracającym dolegliwościom.
Pomimo, że klamra na wrastający paznokieć może nie zawsze być skutecznym rozwiązaniem, to jednak w określonych sytuacjach potrafi przynieść znaczną ulgę.
Ważne jest, aby taka decyzja była podjęta po konsultacji z doświadczonym specjalistą, który oceni stan paznokcia i zasugeruje najbardziej odpowiednie leczenie. Możesz w łatwy sposób umówić konsultację podologiczną u specjalisty klikając w link rezerwacja online
Zabieg plastiki wałów paznokciowych, pomimo, że jest prostą procedurą chirurgiczną, wymaga precyzyjnego wykonania i odpowiedniej opieki pooperacyjnej.
Często stosowany jest po nieudanych próbach leczenia wrastającego paznokcia innymi metodami.
Warto dodać, że taka interwencja chirurgiczna jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie komfotrowa dla pacjenta.
W jej trakcie, nie naruszamy paznokcia, nie zrywamy go, nie wycinamy klinowo - robimy dla niego miejsce :)
Pamiętajmy, że profilaktyka jest kluczowa w zapobieganiu problemom z wrastającymi paznokciami.
Ważne jest znalezienie przyczyny, zadbanie o korektę w biomechanice chodu (zaburzenia w tym zakresie są najczęściej pierwotną przyczyną problemów z wrastaniem paznokci), regularne i prawidłowe przycinanie paznokci oraz unikanie noszenia ciasnego obuwia mogą pomóc zapobiegać powstawaniu tego nieprzyjemnego problemu.
Jeżeli mimo to dojdzie do powstania wrastającego paznokcia, warto skonsultować się z lekarzem lub podologiem, zamiast próbować radzić sobie z problemem samodzielnie, co może prowadzić do poważniejszych komplikacji, takich jak infekcje i zaostrzenie problemu.
Podologia/Ortopodologia
80-180 Gdańsk
ul. Warszawska 98/u3
Chirurgia/Flebologia/Medycyna Estetyczna/Uroginekologia
80-180 Gdańsk
ul. Warszawska 100/u6