BlogSprawdź co nowego u nas

Zabieg laserem Fotona sposobem na nietrzymanie moczu

Zabieg laserem Fotona sposobem na nietrzymanie moczu
Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Zabieg laserem Fotona sposobem na nietrzymanie moczu po porodzie.


Urodziłaś dziecko, a teraz niecierpliwie czekasz, kiedy Twoje ciało wróci do takiego funkcjonowania, jak przed ciążą?
To nie jest szybki proces, a jednym z problemów, z jakimi się borykasz, jest poporodowe nietrzymanie moczu oraz nadwrażliwość pęcherza. Mimowolny wyciek moczu to nie tylko higieniczny, ale także społeczny problem.
Poród to dla organizmu kobiety olbrzymi wysiłek. Przechodzenie noworodka przez kanał rodny, zwłaszcza jeśli dziecko jest duże i waży około 4 kilogramów, może bowiem spowodować
uszkodzenie struktur przepony moczowo - płciowej oraz innych narządów zaangażowanych w proces oddawania moczu. Dotyczy to zwłaszcza wieloródek.
Obrazowo rzecz ujmując - mięśnie podtrzymujące narządy rodne i moczowe po porodzie ulegają rozluźnieniu. To zmienia kąt nachylenia się cewki moczowej. W efekcie pojawia się problem niekontrolowanego, mimowolnego oddawania moczu, a jeśli problem nie ustępuje w ciągu kilku tygodni od urodzenia dziecka, warto skorzystać z fachowej pomocy.
Jak rozpoznać nietrzymanie moczu po porodzie?
Kobiety z wysiłkowym nietrzymaniem moczu po porodzie doświadczają tej przykrej dolegliwości między innymi podczas śmiechu, kichania czy nawet niewielkiego wysiłku fizycznego.
Jeśli odczuwasz mimowolny wyciek moczu nawet w czasie stosunku seksualnego - możesz być niemal pewna, że masz do czynienia z nietrzymaniem moczu po porodzie.

Nie bez znaczenia jest kondycja mięśni dna miednicy. Codziennie wzmacniaj te mięśnie wykonując specjalne ćwiczenia tzw. mięśni Kegla. Polegają one na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni okolic pochwy i krocza. Nie są one trudne, ale za to bardzo skuteczne. Oczywiście pod warunkiem, że wykonujemy je systematycznie i prawidłowo, czyli trzy razy dziennie, przez minimum 5–10 minut.
Nietrzymanie moczu po porodzie to wstydliwy problem niestety, nietrzymania moczu po porodzie kobiety się wstydzą. Są na tyle skrępowane, że nie zgłaszają swojej dolegliwości ani lekarzowi pierwszego kontaktu, ani ginekologowi.
A przecież przypadłość ta utrudnia kontakty towarzyskie, pogarsza samopoczucie i zaniża samoocenę.

Jakość współżycia seksualnego również zmienia się na gorsze: obniżenie narządów moczowo-płciowych powoduje dyskomfort w trakcie stosunku. Wszystko to doprowadzić może nawet do depresji.
Jeszcze do niedawna kobiety borykające się z nietrzymaniem moczu po porodzie mogły liczyć jedynie na terapię zastępczą, z zastosowaniem leczenia hormonalnego. Zalecano im także noszenie specjalne wkładek, a nawet pieluch. I choć dziś statystki są bezlitosne: niemal połowa pacjentek zgłasza się do specjalisty dopiero po kilku latach od pojawienia się schorzenia, to na szczęście z powszechności problemu doskonale zdają sobie sprawę lekarze. Dlatego opracowują coraz to nowsze metody leczenia.


Laser Fotona i zalety tej metody leczenia nietrzymania moczu u kobiet.
Jedną z takich metod jest leczenie nietrzymania moczu u kobiet po porodzie jest zastosowanie lasera erbowo-yagowego (Er:YAG) Fotona.

Jest to zabieg nieablacyjny, czyli taki, który wiązkami lasera działa tylko w głębokich warstwach skóry, a jednocześnie nie uszkadza powierzchni śluzówki. Dzięki temu nie wymaga długiej rekonwalescencji, nie wymaga też ani znieczulenia, ani hospitalizacji. Zabieg z użyciem lasera Fotona, polega na przywróceniu sprężystości mięśni dna miednicy i górnej ściany pochwy. A jego celem jest poprawa kąta cewkowo-pęcherzowego i wzmocnienie powięzi pochwowo-pęcherzowej, co znacznie poprawia jej prawidłowe funkcjonowanie.
Aby poddać się kuracji laserowej powinnaś zgłosić się na wizytę konsultacyjno/kwalifikacyjną, na której lekarz oceni stan zaawansowania dolegliwości oraz omówi wszytkie aspekty zabiegu. Możesz umówić się onlie, do przesympatycznej dr Emili Tupacz-Mosakowskiej klikając w link rezerwacja wizyty

Być może, będziesz musiała przedtem wykonać cytologię oraz laboratoryjne badania wykluczające obecność HCV (groźny wirus wywołujący zapalenie wątroby typu C), HBS (wirusowe zapalenie wątroby), HIV (wirus z rodziny retrowirusów, wywołujący AIDS) oraz badanie moczu.

Przed zabiegiem powinna wyleczyć ewentualne infekcje, ponieważ one należą do głównych przeciwwskazań do terapii.

Zalety zabiegu

Dzięki nieinwazyjności zabiegu, bezpośrednio po jego zakończeniu, pacjentka może wrócić do swoich codziennych zajęć. Na około miesiąc powinna jednak zrezygnować ze współżycia.
Specjaliści zalecają, aby po zabiegu pacjentki nadal ćwiczyły mięśnie Kegla, gdyż przedłuża to rezultaty zastosowanej laseroterapii. U kobiet cierpiących na lekkie bądź średnio nasilone wysiłkowe nietrzymanie moczu zazwyczaj wystarczy przeprowadzić jeden zabieg. W razie potrzeby terapię można powtórzyć, szczególnie u młodych kobiet, u których po następnej ciąży nietrzymanie moczu pojawiło się ponownie.
Masz pytania? Napisz kontakt@helsemedica.pl lub zadzwoń tel 535 100 195

 

+48 535 100 195

kontakt@helsemedica.pl

Podologia/Ortopodologia
80-180 Gdańsk
ul. Warszawska 98/u3

Chirurgia/Flebologia/Medycyna Estetyczna/Uroginekologia
80-180 Gdańsk
ul. Warszawska 100/u6